TÜM SEKTÖRLERE
ÖZEL ÇÖZÜMLER

ÜRÜNLERİMİZ

Vinç Halatları

6x36 + 6x41 + 18x7 + 6x19F

Vinçlerde kullanılan halatlarda,

  • Yük için gerekli halat taşıma kapasitesi,
  • Aşınma dayanımı,
  • Yorulmaya karşı dayanım,
  • Dönmeye karşı dayanım,
  • Korozyona karşı dayanım

çok önemlidir.

Halat Kompozisyonları

Genellikle serbest yükün kaldırma ve indirme işleminde 18x7 kompozisyonlu lif özlü dönmeyen halatlar, gemi veya kum vinçlerinde ise 6x36 Warrington Seale lif özlü halatlar kullanılır. Özellikle kargo halatlarında aşınma dirençleri ile çarpma dayanımları çok önemlidir. Bu özellikler korozyondan daha fazla önem arz ettiğinde 6x19 filler lif özlü paralel kompozisyonlu siyah (galvanizlenmemiş) halatlar da kullanılabilir.

Özellikle gergi halatlarında korozyon önem taşıdığından bu uygulamalarda 6x24+7 lif özlü ve galvanizli halatlar tercih edilebilir. Gemi güverte vinçlerinde ise genel özellikler 6x36 WS lif özlü ve galvanizli halatların iyi netice verdiği görülmüştür.
Standart halat olarak tabir edilen 6x19ST(1+6+12) ve 6x37 ST(1+6+12+18) kompozisyonlu halatların vinçlerde kullanılması durumunda ciddi risklerin alınmasına, halatların erken ve ani kopmasına neden olurlar. Bu yüzden bu kompozisyonlu halatların vinçlerde kullanılması sakıncalıdır.

Genel Özellikler

Halatlar belli aralıklarla yağlanmalıdır. Vinç halatları, kullanılmadan önce 1-2 saat boşta çalıştırılarak tellerin yerlerine oturmaları sağlanmalıdır. Özellikle dönmeyen (nufleks) halatlarda çarpma ve darbelerden kaçınılmalı ve bu halatlar kısa boy kullanımlarda kesilen uçlar işlem öncesi mutlaka ve kalıcı bir şekilde bağlanmalıdır. Kullanım öncesi ve kullanım sırasında muhtemel problemlerin önlenmesi ve halat performansının arttırılabilmesi için bu kataloğun 1.2.10 Dönmez Halatlar ile ilgili bölümünde belirtilen hususlar mutlaka dikkate alınmalıdır.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

Çelik Halat ile ilgili güncel haberleri almak için, mail adresinizi yazın.ÜRÜNLERİMİZ

Tüm ürünlerimizi görmek için tıklayınız.